Hrvatska godišnje proizvede oko 6 milijuna tona otpada, a većina tog otpada dolazi od kućanstava i građevinskog sektora. Vlada Republike Hrvatske stoga je odabrala građevinski sektor kao prioritetnu kategoriju za primjenu kružnih načela u gospodarenju otpadom.
Radi se o modelu proizvodnje i potrošnje koji uključuje dijeljenje, posudbu, ponovno korištenje, popravljanje, obnavljanje i reciklažu postojećih proizvoda i materijala što je dulje moguće kako bi se stvorila dodatna – duža vrijednost proizvoda. Kružno gospodarenje otpadom oponaša prirodne ekosustave koji su također „kružni“ – ništa se ne gubi, nego mijenja oblik i na kraju se krug zatvara – otpad ponovo postaje sirovina. Kružno gospodarstvo jedna je od glavnih sastavnica zelenog plana Europske unije kojim se želi pripremiti gospodarstvo za zelenu budućnost, ojačati njegova konkurentnost i pritom zaštititi okoliš.
Ove vrijednosti prepoznate su u Gradu Splitu pa tako primjer dobre prakse kružnog gospodarstva stiže s gradilišta centralne zgrade Tehnološkog parka Split, strateškog projekta Gradske uprave.
U fazi rušenja postojećeg objekta ugovoreni izvođač Strabag d.o.o. pozorno je odvajao otpad poput drvenih prozora, podnih obloga i izolacije, kao i građevinski materijal – armirano-betonsku konstrukciju, ciglene zidane zidove, estrih… Otpad je zbrinut prema svim važećim zakonskim odredbama i pravilnicima, dok je građevinski materijal deponiran na gradilištu te će uskoro dobiti novu primjenu.
„Građevinski materijal će se usitniti drobilicom na odgovarajuću frakciju te će se koristiti za izvedbu nasipnih i nosivih slojeva na privremenom parkiralištu te u zoni temelja objekta“, najavili su iz tvrtke Strabag d.o.o. koja, kao velika kompanija u sektoru graditeljstva, ima odgovornost prema zaštiti okolišu te inicijative i strategije usmjerene prema kružnom gospodarenju otpadom.
Ukupna vrijednost projekata „Izgradnja i opremanje centralnog objekta Tehnološkog parka Split“ i „Razvoj zone Dračevac – Tehnološki park Split – Dračevac“ iznosi 21.866.655,47 eura / 164.754.315,70 kuna, od čega se 13.945.747,52 eura / 105.074.234,69 kuna sufinancira bespovratnim sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“ Nositelj projekata čije je trajanje od prosinca 2020./siječnja 2021. do prosinca 2023. je Grad Split.